Jdi na obsah Jdi na menu
 


14. 4. 2010

Příspěvek z Chrudimi 2005

 Oslava 1. máje v Chrudimi se už stala pěknou tradicí a tak jsme jako každý rok nemohli chybět ani my. Na náměstí jsme se sešli s mnoha známými tvářemi, třeba s naším předsedou, př.Chadrabou, hezky nás uvítal p. Pavlíček, který to všechno organizuje, a už jsme se vydali do muzea, kde proběhla přednáška.

Letos ji měl př. ing. B. Prokeš. Jako téma vybral cestu po Madagaskaru.  Přednáška to byla zajímavá, téma poučné, ale perspektiva prakticky všech květin na tomto ostrově, kdysi zeleném klenotu, není příliš optimistická. Jedinou nadějí jsou zřejmě cizinci, například Němci, kteří se tam usadí natrvalo, vezmou si Malgašku, a pak postupně skupují zajímavé pozemky, které se tak vlastně stávají chráněnými územími. Tam pak  vodí turisty - milovníky sukulentů, kteří se u nich v hotýlcích  ubytovávají. I tak si ale nešlo nevšimnout, že se jedná o prudké kopce, skály, kam se Malgašům ani jejich dobytku nechce, rovina a bývalé nádherné pralesy jsou prakticky bez šance. Zplundrovaná, vypálená, erodovaná země je to, co uvidíte nejčastěji.

Po přednášce, trochu rušené malými dětmi, jsme zašli do místní muzejní restauraci na docela nekvalitní oběd (taky tradice). Pak se jelo k Pavlíčkovým do skleníků, prohlédnout sbírku už v plném květu, posedět na sluníčku, které hřálo až moc, a bylo to vidět na kůži některých nešťastníků, popovídat o tom, co přinesla nebo spíš odnesla zima. Sem dorazil i př.Prchal, doplnili jsme mezery vzniklé přes zimu, nafotili spoustu fotek a spokojení jsme se vydali domů.

Jana H

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář