Jdi na obsah Jdi na menu
 


Něco z naší historie a současnosti

Prvním profesionálním kaktusářem v Kolíně byl zahradník Jan Kozdera. Po vybombardování v roce 1944 se z Kolína odstěhoval. Prvním amatérským kaktusářem byl Ludvík Kozelský, který do Kolína přišel v roce 1908. Svým kaktusářským uměním byl znám zejména ve 20. letech minulého století.

faucaria - květ

Na začátku roku 1970 se sešla skupina zájemců o pěstování kaktusů v závodě TATRA Kolín. Dne 22.9.1970 byl založen kroužek kaktusářů při SZK ROH v Kolíně. Na ustanovující schůzi se dostavili tito členové: Václav Veverka, hlavní iniciátor a zatím jediný majitel sbírky kaktusů, dále K. Rokos, M. Kamarýt, V. Klouček, R. Kukal a V. Zezulka, kteří měli pár kaktusů na okně a dále pánové J. Douděra, S. Apolen, J. Břečka, Stránský aj., kteří byli naprostými začátečníky. Koncem tohoto roku pak byla v centru města instalována vývěsní skříňka.

Do svazu českých kaktusářů v Brně jsme byli přijati 20.4.1971. Prvním předsedou klubu byl zvolen př. V. Veverka. Do konce roku měl kroužek 23 členů. Jednalo se většinou o začátečníky. V začátcích hodně pomáhal spolkový časopis "Kaktusy" a diasérie ze Sokolova.

 

sukulent

V r. 1972 se stalo hned několik důležitých událostí.

  • První výroční členská schůze a tím začala pravidelná činnost klubu: přednášky lektorů, našich členů, návštěvy sbírek našich členů i okolních spolků.
  • Stejně, ne-li více důležitou, je vstup do spolku Dr. Červinkové (dcera p. Kozelského). Stalo se pravidlem, že květnové schůzky se konaly u ní. Byl zde obsáhlý kaktusový materiál včetně kaktusů, které pěstoval ještě p. Kozelský. Pro pokročilý věk a zdravotní stav Dr. Červinkové tyto schůzky po 5-ti letech skončily. V současné době se v podobné tradici pokračuje na zahradě p. Krále.
  • Dosavadní předseda p. Veverka požádal o uvolnění z funkce a jeho následovníkem se stal p. Josef Vejdělek, který předsedoval až do roku 1989.
  • V tomto roce byla v červnu uspořádána 1. výstava v SZK ROH, dnešní Zámecká. Navštívilo ji přes 1400 lidí. Výstav se zde konalo celkem 8 a dnes na ně navazují naše propagační, prodejní výstavy kaktusů a sukulentů v rámci konání Kmochova Kolína, vždy v polovině června. Rostliny jsou umístěny v přenosném fóliovníku kovové konstrukce. Tomu předcházel fóliovník s dřevěnou konstrukcí zakoupený v roce 1974, který po 4 letech dosloužil. Novou konstrukci nechal navrhnout tehdejší předseda J. Vejdělek. Byl také iniciátorem sváření kovové konstrukce a dokončení prací. Slouží dodnes.
kaktus

V r. 1973 se členská základna rozrostla na 30 členů. Byl zakoupen přenosný fóliovník a byly vyrobeny spolkové odznaky ve třech barvách. Členské schůze se přestěhovaly do Kouřimské ulice - klubovny dobrovolných hasičů. Byly uspořádány první dva zájezdy, a to do Žírče a do Brna. V opraveném přenosném hangáru se konaly také dvě propagační výstavy. Na Zálabí v Kolíně a v Kutné Hoře. Koncem roku byl zakoupen diaprojektor, který byl hned vyzkoušen na zajímavé přednášce prvního lektora, p. Rektoříka.

V r. 1975 byl navázán styk s kaktusáři v Polsku a NDR. Následující rok se uskutečnil náš první zájezd do ciziny a to do fa. Haude v Jenkndorfu v NDR. Opět došlo kë změně schůzovní místnosti. K hasičům jsme se již nevešli a tak jsme začali schůzovat v hotelu Savoy.

Až do roku 1977 jsme vyvíjeli činnost pod hlavičkou Svazu českých kaktusářů. V následujícím roce byla navázána spolupráce se Svazem českých zahrádkářů a byla vcelku úspěšná. Tato spolupráce byla ukončena v roce 1990 podáním žádosti o zaregistrování „Klub Kaktusářů Ludvíka Kozelského v Kolíně“ na Ministerstvo vnitra. Bylo nám vyhověno.

V tomto období, tedy za éry předsedy Josefa Vejdělka, dostala naše práce uspořádanost. Začali se pořádat propagační výstavky s prodejem v Sázavě. V dalších letech dosáhl počet členů čísla 60. Schůze se konaly na sídlišti, v agitačním středisku v ulici Rimavské Soboty. Uspořádali jsme několik výstav, nepočítaně propagačních výstav v přenosném fóliovníku, zájezdů po republice i za hranice a vyslechli jsme spoustu přednášek od význačných kaktusářů. Vybudovali jsme vlastní knihovnu která má dnes více než 200 položek. Velice dobře také pracoval kroužek mladých kaktusářů pod vedením p. Lopaty a Kolátora. V r. 1986 začal ing. Smolík vydávat „Zpravodaj“. Do r. 1992 vyšlo celkem 11 čísel.

24. 6. 1989 zemřel tahoun spolku, předseda, výborný kamarád, Josef Vejdělek. Třetím předsedou spolku byl zvolen p. J. Král.

K 20. výročí spolku v r. 1990 se uspořádala velká výstava s celodenním blokem přednášek. Přátelé Mazel, Chvastek, Zubr, Moučka a Dr. Dvořák ale promítali své "dia" před poloprázdným sálem. Od tohoto roku začal počet našich členů rapidně klesat. To byl ale celorepublikový jev. Přesto se předsedovi podařilo spolek udržet, vytvořit z něj samostatný subjekt a stabilizovat počet členů. Bohužel, kroužek mladých skončil. Schůze se přesunuly do klubovny skautů na Kalcovku. Každý rok při Kmochovu Kolínu pořádáme prodejní výstavu ve fóliovníku V Zámecké. Také jsme zatím zůstali věrni tradici mít prodejní výstavu na sázavské Prokopské pouti. P. Kopp začal v r. 2000 vydávat spolkový zpravodaj „Kolínský trn“, 5 čísel ročně. Na výlety jezdíme stále, ale stačí nám k tomu tři, maximálně čtyři osobní auta.

V r. 2003 dlouholetý předseda p. Král složil funkci, předčasně, vždyť mu ještě ani nebylo 70 let. Pravda je taková, že opravdu spolek táhnul v nejhorších dobách a moc pomoci se od ostatních nedočkal. Toto kulaté výročí oslavil v lednu 2004. Gratulujeme! Novým předsedou byl zvolen p. Chadraba, který vedl spolek až do konce roku 2006. Od roku 2007 převzal funkci př. Ječmínek. To už ale vlastně není historie, ale současnost. Naším velkým snem a přáním do budoucna je obnovit spolek mladých.

Pokud jste dočetli až na konec a pamatujete si, co jste se dozvěděli na začátku, víte, že v roce 2005 Klub Kaktusářů L. Kozelského oslavil 35. narozeniny, nebo pro ty konzervativnější 35. výročí svého založení.

kaktus v květu
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Базы для Брута

(zadorAnelf, 20. 8. 2019 15:35)

Форум https://mailpwd.com/ предоставляет всем заинтересованным посетителям действительно уникальные базы для брута. По демократичным ценам представлены аккаунты, прокси и не только. Отслеживать новые сообщения очень просто - они обновляются в списке, который размещается в правой колонке интернет - портала. Отслеживать действия юзеров можно в разделе под названием "Пользователи". Имеется софт, который предназначен для брута и других необходимых заинтересованным гостям форума действий.

Правельный выбор

(Nomono detty, 29. 7. 2019 2:22)

Where to order for yourself beautiful https://stairsprom.ru/uslugi/ - glass stair railing in your apartment

Усі мeдичні зaклади України

(helper62P, 22. 7. 2019 22:02)

Pейтинг,відгуки,кoмeнтaрі,огляд,pецензіі,критика.
Лікaрні
Пpaктикyючі лікаpі
Аптеки тa аптeчні мepeжі України
Пoлoгові бyдинки
Пpивaтні клініки
Kосметолoгія
Швидка дoпомoгa
Mедичне cтpaхyвання
Мeдичні цeнтpи
Лабоpaтоpії
Грoмaдcькі oргaнізації
Cанатoрії
Поліклініки
Лікyвaння за кордоном
Cтoмaтолoгії
Диспaнсеpи
https://medhelp.com.ua/lviv/place/11954/derzavne-medicne-ucilise-lvivskoi-zalizn
https://medhelp.com.ua/lvivska-oblast/list/all-categories/s-5-0-1

Unblocked Games 76

(UnblockedGames76, 13. 7. 2019 18:28)

Unblocked Games https://unblocked76.games/ are the video games that can be played anywhere within institution, office, etc
. There are lots of websites offered on the net that allows people to play a few of the blocked games conveniently. Utilizing these systems, an obstructed video games or site can be obtainable and also played throughout your functioning location.

сенсорный экран купить украина

(uraWap, 11. 7. 2019 8:35)

сенсорный экран купить украина: https://smartera.in.ua/sensor-umi-rome-x

XRumer 16.0 + XEvil 4.0 breaking of captchas more than 8400 types

(SharonSoamb, 4. 7. 2019 1:47)

Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM "XRumer 16.0 + XEvil 4.0":
captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
a více než 8400 dalších kategorií captcha,
s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu).
Můžete připojit XEvil 4.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů.

Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube.
Hodně štěstí!

Craigslist West Chicago

(PhillipQualk, 2. 7. 2019 9:14)

The only excuse is just not really wanting to promote the item inside first place. Craigslist is a no cost and efficient option to sites that charge to write your resume. This mostly boils as a result of basic rules, for example no illegal or offensive content. When writing another listing, some components will must be precisely the same. " button to get the verification code on your ad.

Как воспользоваться почтой с мобильного?

(MichaelHox, 21. 6. 2019 10:41)

subj..

suaensurehoanganhmart

(Anthonyriz, 11. 6. 2019 6:13)

suaensurehoanganhmart

Professional Literature Arrogate of A+ Quality

(Lettyvjab, 9. 6. 2019 0:51)

Custom Writing Service - Professional Essay Writing Help of A+ Quality...
More -
https://javamem.com/how-to-write-a-sociology-research-paper-5-1.php

What websites can i watch free movies online on my iPod touch?

(AbramSum, 1. 6. 2019 17:52)

https://aladdin-fullmovie.net/
https://annabellecomeshomefullmovie.com/
https://darkphoenixfullmovie.net/
https://thesecretlifeofpets2-fullmovie.de/

ecol.imwmalt.be

(ecol.imwmalt.be, 1. 6. 2019 15:56)


Hello there! I just want to offer you a huge thumbs up for the excellent information you've got here on this post. I am returning to your site for more soon.
ecol.imwmalt.be

enin.imwmalt.be

(enin.imwmalt.be, 30. 5. 2019 15:52)


After checking out a number of the blog articles on your web page, I really appreciate your way of blogging. I added it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Take a look at my website too and tell me how you feel.
enin.imwmalt.be

How To Us rugby Games on the internet in good quality ?

(Robertlig, 28. 5. 2019 20:36)

https://aladdinfullmovie.net
https://johnwickchapter-3.com
https://avengersendgamefullmovie.com
https://avengersendgamefull.com
https://shazamfullmovie.com
https://shazamfull.org
https://hellboyfullmovie.org
https://wonder-park.com
https://darkphoenixfullmovie.net/
https://toystory4fullmovie.net/
https://spidermanfarfromhome.org
https://annabellecomeshomefullmovie.com/
https://aladdin-fullmovie.net/
https://darkphoenix-fullmovie.de/
https://thesecretlifeofpets2-fullmovie.de/
https://godzillakingofthemonsters.org/

pondo.imwmalt.be

(pondo.imwmalt.be, 27. 5. 2019 1:02)


What's up every one, here every one is sharing these experience, so it's fastidious to read this blog, and I used to go to see this blog every day.
pondo.imwmalt.be

Anybody home??

(AlexiHag38, 25. 5. 2019 22:27)

Hello..
Anybody home???

Can't find any URL.
Tnx

alexey1269.Alult@qq.com

gambge.imwmalt.be

(gambge.imwmalt.be, 24. 5. 2019 3:00)


Hello colleagues, good article and nice arguments commented here, I am truly enjoying by these.
gambge.imwmalt.be

займ онлайн на карту срочно список

(bilousdag, 22. 5. 2019 7:05)

займ онлайн на карту срочно список: https://citycredits.com.ua/dinero/

https://fullmovie.aladdin-fullmovie.de/theprofessorandthemadman/

(Thomaschamy, 20. 5. 2019 23:22)

https://fullmovie.aladdin-fullmovie.de/thehitmansbodyguard/
https://fullmovie.aladdin-fullmovie.de/americanexorcist/
https://fullmovie.aladdin-fullmovie.de/theexecutioners/
https://fullmovie.aladdin-fullmovie.de/abrahamintesanthathikal/
https://fullmovie.aladdin-fullmovie.de/prospect/
https://fullmovie.aladdin-fullmovie.de/asterixmagicpotionssecret/
https://fullmovie.aladdin-fullmovie.de/clownface/
https://fullmovie.aladdin-fullmovie.de/sonu-ke-titu-ki-sweety/
https://fullmovie.aladdin-fullmovie.de/rocketman/
https://fullmovie.aladdin-fullmovie.de/thecampus/

primo.memwom.be

(primo.memwom.be, 17. 5. 2019 12:20)


Right away I am ready to do my breakfast, afterward having my breakfast coming yet again to read other news.
primo.memwom.be